quinta-feira, 27 de abril de 2017

CS U Craiova - FC Voluntari 0-1. Un gol din penalty îi aduce pe ilfoveni la un pas de finala Cupei

FC Voluntari este aproape de prima finală a Cupei României din istoria sa, după 1-0 la Drobeta Turnu Severin cu CS U Craiova. Laurenţiu Marinescu a adus victoria pentru echipa pregătită de Claudiu Niculescu, cu un gol marcat din penalty, în minutul 89.

Greşeala din minutul 5 a lui Spahija era să-i coste pe oaspeţi, dar Măzărache n-a reuşit să deschidă scorul. Ilfovenii au răspuns prin Marinescu. Mijlocaşul de 32 de ani a trimis periculos din corner, însă fostul portar al lui FC Voluntari, Calancea, nu a putut fi păcălit.
A fost 0 la 0 la pauză, iar jocul echilibrat a continuat şi în repriza a doua. Pe final, Popadiuc putea da lovitura pentru oaspeţi, dar Calancea a avut un reflex excelent.
În minutul 88, Deac a pătruns în viteză în careu şi a fost faultat de Bancu, iar Marinescu a transformat cu siguranţă.
Voduţ putea dubla avantajul în prelungiri, dar nu a reuşit, iar CS U Craiova - FC Voluntari s-a încheiat 0-1.
Returul de pe terenul lui FC Voluntari va avea loc pe 17 mai, ÎN DIRECT la Digi Sport.

LIVE TEXT

Min. 90+3 - FINAL DE MECI! FC Voluntari a câştigat cu 1-0 la Severin, în turul semifinalei de Cupa României cu CS U Craiova, şi are prima şansă la calificarea în ultimul act
Min. 89 - GOOOOOL, 1-0 Voluntari! Lucian Marinescu a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă şi a deschi scorul.
Min. 88 -      Penalty Voluntari! Bancu l-a faultat în careu pe Deac şi a primit şi cartonaşul galben.
Min. 83 -      La scrut timp după ce a intrat pe teren, Deac a primit cartonaşul galben, pentru o intervenţie la marginea careului. Lovitură liberă periculoasă pentru olteni.
Min. 82 - Ultima schimbare la ilfoveni. Popadiuc a fost înlocuit de Deac.
Min. 80 - Ocazie FC Voluntari! Popadiuc a luat o acţiune pe cont propriu şi a finalizat cu un şut frumos, cu piciorul stâng. Calancea a avut, însă, un reflex foarte bun şi a respins mingea care se îndrepta spre vinclu.
Min. 76 - Ultima schimbare la gazde. Birzan a intrat în locul lui Gustavo.
Min. 71 -      Creşte numărul cartonaşelor galbene. Acsinte a fost şi el avertizat.
Min. 69 -      Abia intrat pe teren, Voduţ a primit cartonaşul galben.
Min. 67 - O nouă modificare la FC Voluntari. Voduţ a intrat în locul lui Bălan.
Min. 63 - Schimbare la oaspeţi. Cernat, accidentat, i-a lăsat locul lui Tăbăcariu.
Min. 62 -      Cartonaş galben primit de Jazvic.
Min. 46 - Două schimbări făcute de Mulţescu la pauză. Dumitraş şi Fajic au intrat pe teren, iar Kelic şi Măzărache au rămas la vestiare.
Min. 46 - A început repriza a doua.
Min. 45+1 - PAUZĂ! CS U Craiova şi FC Voluntari sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză care a stat sub semnul echilibrului
Min. 41 - Ocazie FC Voluntari! Marinescu a executat periculos o lovitură de colţ, direct pe poartă, dar Calancea nu a fost surprins şi a respins mingea care se îndrepta spre plasă. La aceeaşi fază, Dimitrova s-a lovit de bară şi a rămas câteva secunde întins pe gazon. Din fericire, nu a fost vorba despre ceva grav, iar bulgarul a putut continua jocul.
#Prima jumătate de oră a partidei de la Severin a stat sub semnul echilibrului, chiar dacă oltenii au avut în început mai bun, în care au încercat să-şi împingă adversarii cât mai aproape de propriul careu. Ocaziile importante lipsesc deocamdată
Min. 5 - Ocazie CS U! Gazdele au prima şansă de gol a meciului. Spahija a întors greşit o minge către Balauru, dar Măzărache nu a putut trimite suficient de puternic pentru ca mingea să intre în poartă. Acelaşi Spahija şi-a reparat  eroarea şi a respins.